4 tipy, ako (ne)sedieť pri počítači. Alebo radšej stáť?
Renata Jílková 28. 12. 2023
Pocit stuhnutého tela, bolesti chrbta i hlavy. Nedávajte im šancu - naučte sa, ako sedieť zdravo pri práci s počítačom. Komplikáciám už odzvonilo - inšpirujte sa našimi 4 tipmi, ktoré vám spríjemnia každý deň.
Napriek tomu, že presedíte pri počítači aj niekoľko hodín, nad spôosobom, ako sedíte, najskôr nepremýšľate. Trafili sme sa ? Tak potom je ideálny čas pouvažovať nad zmenou - pretože aj keď vás zatiaľ možno chrbát nebolí, čoskoro by mohol začať. A ako sa vyhnúť zdravotným komplikáciám ? Seďte správne.
TIP 1: Vyberte si správnu stoličku
Kľúčom k pohodlnému a zdravému sedeniu nie ste len vy a poloha, v akej sedíte, ale aj stolička, ktorá vám túto polohu umožňuje. Okrem komfortu by správne kancelárske kreslo malo umožňovať aj mierny pohyb, malo by byť ergonomické, nastaviteľné a z priedušného materiálu. Prospešné sú aj i podrúčky a opierka hlavy, aby ste pravidelne dokázali striedať polohu a sem tam si aj odpočinúť. A kľúč k výběru stoličky? Testujte, skúmajte, urobte si na to čas. Sledujte nielen ceny, ale aj použitý materiál, nosnosť a doplnky. Zvlášť, ak pracujete pri počítači celé hodiny, mala by mať vaša spoločníčka - stolička - špičkovú kvalitu, proste by mala stáť zato.
Ako sedieť ? Nohy pokrčte a chodidlá položte na zem. Seďte uprostred sedadla, bedrovú časť chrbtice podopiera bedrová opierka. Seďte vzpriamene. Mnitor by mal byť umiestnený vo výške vašich očí, aby ste sa naň nepozerali ani smerom dolu, ani nahor.
TIP 2: Skontrolujte výšku stola
Záleží nielen na umiestnení a vzdialenosti monitora od vašich očí. Aj výška stola je dôležitá pre zdravé sedenie. Veď na stole pracujete - a používate ruky pri písaní na klávesnici, aj pri pohybovaní myšou. A ako overiť správnu výšku stola? V priebehu sedenia by kancelársky stôl mal byť zhruba vo výške vašich lakťov. A na čo si ďalej dávať pozor pri výbere stola – dôležitý je aj dostatok priestoru pod stolom. Aby vaše nohy mali dostatok miesta na to, aby stehno a lýtko mohli zvierať pravý úhol. Keď je toto splnené, až potom si upravte výšku stoličky, aj monitora - a budete sedieť správne.
TIP 3: Dávkujte si prestávky, popreťahujte si telo
Ako teda správne sedieť? No, občas trebárs nesedieť. Dávkujte si prestávky, popreťahujte si telo, pohojdajte sa. Počas prestávky si zájdite na kávu, zacvičte si, popreťahujte sa, absolvujte krátku prechádzku. Pravidelný pohyb vám pomôže vyvážiť dlhé a náročné sedenie. Pomocou videí na internete sa naučte krátke preťahovacie cviky, niektoré sa dajú robiť aj priamo na stoličke. Vďaka tomu všetkému nebude mať bolesť chrbta u vás šancu.
TIP 4: Neseďte, jednoducho chvíľu postojte
Dalšou možnosťou, ako si uľaviť pri bolestiach chrbta, je pracovať postojačky. Tento trend je v kanceláriách veľmi obľúbený, protože umožňuje zmeniť polohu a vlastne pracovať s nadhľadom – a to doslova. Rada na záver je teda : nesedieť, ale pravidelne aj postáť. Pomôcť pritom môžu špeciálne stoly pod notebook, či počítač, ktoré sú už navrhnuté na prácu postojačky. Niektoré z nich sú dokonca skladacie, takže s ich pomocou môžete pracovať nielen v práci, ale aj doma. A že taký stôl nemáte? Pomôcť si môžete čímkoľvek – stohom kníh, barovým stolíkom, regálom. Uvidíte, že práca postojačky je nielen príjemná… ale prekvapujúco aj celkom prirodzená.
Zdravý spôsob sedenia pri počítači nakoniec nezávisí len na kvalitnej stoličke, či stole, ale predovšetkým na vás. Pamätajte si - aj na tej najlepšej stoličke sa dá sedieť nesprávne. Bez pravidelného pohybu a návyku správneho sedu to proste nepôjde - ale ak sa budete snažiť - odmenou vám bude nulová bolesť chrbta a skvelá telesná kondícia, aj napriek vášmu sedavému zamestnaniu.