Potrebujete poradiť ? Volejte Po-Pi 08:00 - 15:00   +421 908 907 595
Inšpirácie, rady a tipy

Ako si vybrať kancelársku stoličku

Práca v kancelárii, to znamená predovšetkým stráviť veľa času sedením na stoličke, to je ale poloha, ktorá zaťažuje chrbticu. Akú kancelársku stoličku a ďalší kancelársky nábytok si teda vybrať, aby sa nám sedelo čo najpohodlnejšie, aby náš chrbát "nedostával zabrať" a ako teda správne na stoličke sedieť ?

Stoličky a kreslá

Základným kritériom by malo byť, aby stolička bola ergonomická. Čo všetko by mala taká správna stolička spĺňať ? Polohovanie. Výška sedadla kancelárskeho kresla by mala byť  jednoducho nastaviteľná. To užívateľovi umožňuje mať nohy rovno na podlahe, stehná vo vodorovnej polohe a ruky (predlaktie) v rovine s výškou stola. Ďalším kritériom je správna hĺbka a šírka sedadla. Hĺbka musí byť taká, aby operadlo "obkresľovalo" celý chrbát. To, ako sa má správne sedieť, môžete preskúmať podľa nasledujúceho obrázka.

A nezabúdajme ani na deti. Takisto trávia vo svojej izbe sedením pri stole veľa času. A bolo by dobré, aby sa aj pri písaní úloh cítili pohodlne. Deti si neuvedomujú svoje chybné držanie tela, nesprávnu polohu pri sedení, takže zostáva na rodičoch, aby to skorigovali a obstarali im ergonomické detské stoličky.

 

 

nosnosť

materiál

výška sedu

šírka sedadla

hĺbka sedadla

mechanika

opierka

podrúčky

materiál kríža

kolieska

nastavenie výšky sedu

nastavenie hĺbky sedu

nastavenie tuhosti sklonu

Kancelárske kreslo ADK Soft

150 kg

oceľ, eko koža

49 - 57 cm

50 cm

45 cm

hojdacia

áno

áno

kovový

pogumované

áno

nie

áno

Kancelárske kreslo ADK Elpo

120 kg

oceľ látka, sieťovina

47-57 cm

48 cm

57 cm

základná

áno

áno

kovový

plastové

áno

áno

áno

Kancelárske kreslo DESMOND

130 kg

eko koža

48-55 cm

47 cm

52 cm

hojdacia

áno

áno

plastový

pogumované

áno

nie

áno

Kancelárska stolička ADK Edge

120 kg

plast, eko koža

45 - 50 cm

49 cm

51 cm

základná

nie

áno

plastový

plastové

áno

nie

áno

Kancelárska stolička ADK Fine

120 kg

oceľ, eko koža

45-55 cm

49 cm

47 cm

základná

áno

áno

kovový

pogumované

áno

nie

áno

Kancelárska stolička Sydney

120 kg

oceľ, sieťovina, eko koža, membránová látka

45-55 cm

47,5 cm

46 cm

hojdacia

áno

áno

kovový

pogumované

áno

nie

áno

Bedrová opierka

Podopretie dolnej časti chrbta je na ergonomickej stoličke veľmi dôležité. Bedrová chrbtica je zakrivená "dovnútra" a pri dlhom sedení bez opory dochádza k namáhaniu jej štruktúry a hrbeniu sa. Ak teda trávite dlhé hodiny posediačky, určite by ste si mali vybrať stoličku s bedrovou opierkou. Pomôže to predísť dlhodobým zdravotným problémom a vášmu chrbtu sa uľaví. Najlepšou voľbou je stolička s nastaviteľnou bedrovou opierkou, ktorú si budete môcť prispôsobiť sebe na mieru. 

Chrbtová opierka

Pre mnohých ľudí môže sedenie bez podopretia chrbta znamenať veľkú záťaž. Posediačky je chrbát zaťažovaný viac, než postojačky, preto by pre každého malo byť prioritou obstarať si stoličku, ktorá dokáže správne a dobre podoprieť chrbát. Ak je operadlo oddelené od sedadla, malo by byť výškovo, ale aj uhlovo nastaviteľné. Chrbtová opierka by mala byť schopná napomáhať prirodzenému zakriveniu chrbtice a zvláštna pozornosť by mala byť venovaná správnemu podopretiu v bedrovej oblasti. Pri sedení na stoličke, ktorá má nevhodný tvar, alebo veľkosť, sa telo posúva dopredu, chrbát sa neopiera o opierku a "prepadá sa". Takže pri výbere správnej stoličky treba zohľadniť aj to, aby bola vhodná pre vašu postavu.

Ak stolička nedisponuje nastaviteľnou výškou chrbtovej opierky, mala by byť dobre tvarovaná a umožňovať nastaviteľnú polohu v rámci sklonu opierky. 

Materiál sedadla a operadla

Mnohé stoličky sú nepohodlné, alebo sa rýchlo pokazia, pretože sú z nekvalitných dielov, majú nekvalitnú výplň, alebo nekvalitné čalúnenie, či už sedadla, alebo operadla. Stolička má mať dostatočnú výplň, aby sa na nej dobre sedelo aj počas dlhšej doby, a následne kvalitné čalúnenie.  Najčastejšie sa stretávame s textíliou, sieťovinou, alebo (syntetickou) kožou. Textílie sú známe svojou odolnosťou a a dobre zvládajú aj nápor každodenného používania. Bývajú na dotyk príjemnejšie a teplejšie než koža, takže sú ideálne aj v chladnejšom prostredí. Sieťovina je priedušná a umožňuje dobrú cirkuláciu vzduchu. Stoličky s koženým poťahom sú pre zmenu odolnejšie voči škvrnám, čistia a udržiavajú sa jednoduchšie, než látkové modely. Koža navyše svojím charakteristickým vzhľadom budí dojem kvality a luxusu.

 

Stôl

V posledný rokoch prudko stúpla obľuba ergonomických kancelárskych stolov. Ľudia si začali uvedomovať výhody týchto stolov. V súčasnej dobe, keď hromada ľudí pracuje v kanceláriách pri počítači, sa stal vhodný stôl tak dôležitým prvkom, ako stolička. Nedostatok pohybu spôsobuje zvýšenie krvného tlaku a nárast obezity. Nastaviteľný stôl, ku ktorému sa dá pri práci na chvíľu postaviť a potom si zase sadnúť, je ideálnym riešením, pokiaľ chcete spomínaným zdravotným problémom predísť. 

 

Tovar bol pridaný do obľúbených.

Tovar bol odobraný z obľúbených.