Potrebujete poradiť ? Volejte Po-Pi 08:00 - 15:00   +421 908 907 595
Inšpirácie, rady a tipy

Jedálenský stôl do malej domácnosti

Chystáte sa renovovať kuchyňu, ale neviete si s tým dať rady, pretože nedisponujete veľkým priestorom? Ukážeme vám, že aj v malom byte sa dá vykúzliť útulný kútik na stolovanie. Dozviete sa, na čo sa máte zamerať pri výbere jedálenských setov, alebo ako sa vyznať v ponuke materiálov.

Plánovánie kuchyne, ktorá je srdcom domácnosti, je nevyhnutnosť. Aj keď sa môže zdať, že kuchyňa v priestoroch malého bytu má len obmedzený potenciál, nie je tomu tak. Maximálnym využitím každého voľného centimetra, reorganizáciou priestoru, ktorý je k dispozícii a správnym výberom jedálenských stoličiek, môžete z malého kuchynského kútika vytvoriť taký, ktorý bude spĺňať všetko, čo chcete a potrebujete. Veľa ľudí v malých bytoch si zvolí tu najjednoduchšiu cestu, a to takú, že jedia pri konferenčnom stolíku na gauči pri televízore. To ale nie je ani správne, ani zdravé, a to z viacerých dôvodov. V každom byte, aj v tom maličkom, sa dá vytvoriť jedálenský kútik, kde sa rodina môže spoločne najesť.

Nábytok

Keďže vo svojej malej kuchyni, alebo jedálni, potrebujete využíť priestor na maximum, budú pre vás napríklad vhodné rôzne typy rozkladacích štvorcových stolov. Oceníte ich napríklad aj vtedy, keď k vám príde početnejšia návšteva. Radšej zabudnite na okrúhle stoly, ktoré zaberajú zbytočne veľa miesta. Priestor môžete využiť a pocitovo zväčšiť za pomoci jedálenských stolov z tmavého orecha, alebo rozkladacím stolom z olše. Zaujmú vás predovšetkým jednoduchým dizajnom. Rozložiť se dajú do dĺžky 160 cm a vďaka ich vyhotoveniu ich umiestnite aj do naozaj malej kuchyne. Ak ste fanúšikmi minimalismu a chcete, aby bol váš stôl v miestnosti čo najmenej nápadný, odporúčame si zakúpit ľahký sklenený stôl. Sklo, ako materiál, má schopnosť odrážať svetlo, to zosvetlľuje priestor a zároveň ho opticky zväčší. Do malej kuchyne sú vhodné aj sklápacie stoly, alebo dosky, ktoré sa dajú upevniť na stenu. To určite ocenia všetci, čo bývajú napríklad v garsónke. K takýmto stolom si môžete vybrať  skladacie stoličky, ktoré sú úsporné a nezaberajú toľko miesta. Ideálnym riešením môže byť aj zakúpenie lavice, tým vytvoríte hneď niekoľko miest na sedenie aj v malom priestore. V prípade, že žijete naozaj v minibyte, je tu ešte možnosť  investovať aspoň do malého barového pultu, aj pri ňom sa kľudne môžete najesť.

Príslušenstvo a vybavenie

Chcete vašu kuchyňu čo najviac zminimalizovať? Ponechajte si iba najnevyhnutnejšie spotřebiče a tie zbytočné proste dajte preč. Základom je mať chladničku, sporák a drez. Prehodnoťte svoje konkrétne potreby a realisticky zvážte, čo ďalšie v kuchyni potrebujete a čo z toho sa do vašej kuchyne vojde. Odstráňte veci, ktoré pravidelne nepoužívate, bývajú to napríklad objemné mixéry.  Pouvažujte nad polovičnou veľkosťou umývačky riadu. Alebo - ak nevaríte každý deň pre väčší počet ľudí, neusporiadavate pravidelné večere - možno nepotrebujete žiadnu umývačku? Chladnička - vyberte si úzku, namiesto širokej. A čo sa týka drezu, tiež si vyberte menší, aby sa k nemu na linku vošiel ešte odkvapkávač na riad, alebo doska na krájanie.  

Rady na záver - automatické vylepšenie priestoru

Priestor sa dá automaticky vylepšiť a zväčšiť, ak využijete niektorý z týchto trikov. Na vymaľovanie stien si vyberajte svetlé farby, akými sú biela, béžová, alebo svetlo zelená. Vyhýbajte sa tmavým farbám, tie priestor zmenšujú. Dbajte tiež na vhodné osvetlenie, ktoré dokáže priestor opticky zväčšiť. Ak do vašej kuchyne preniká dostatok prírodného svetla, máte vyhrané. Zariaďte si ju len nutnými spotrebičmi, bez ktorých sa pri varení nezaobídete. Využite na maximum úložné priestory, zaobstarajte si napríklad linku so skrinkami na celú plochu steny, aby ste z priestoru "vyťažili" čo najviac. 

Tovar bol pridaný do obľúbených.

Tovar bol odobraný z obľúbených.