Potrebujete poradiť ? Volejte Po-Pi 08:00 - 15:00   +421 908 907 595
Inšpirácie, rady a tipy

Správna starostlivosť o záhradný nábytok a jeho údržba

Vďaka záhrade má rodina vytvorený okrem samotného domova ďalší priestor na oddych, zábavu a užívanie si pobytu vonku. Do každej záhrady je  potrebné si obstarať taký záhradný nábytok, ktorý bude vyhovovať celej rodine. Pre početnejšiu rodinu bude ideálna napríklad záhradná lavica. A ako sa o záhradný nábytok starať, aby vám vydržal čo najdlhšie ?

kovova-lavice

Drevený nábytok

Drevený nábytok je pre záhradu ako stvorený. Svojím dizajnom skvelo zapadne do prostredia akejkoľvek záhrady a pri správnej starostlivosti bude ešte veľa rokov vyzerať ako nový.

Tvrdé drevo

Tvrdé drevo, napríklad teakové drevo a eukalyptus, má vysoký obsah prírodného oleja, vďaka tomu  je toto drevo odolné voči poveternostným vplyvom. Je teda ideálne pre vašu záhradu. Väčšina záhradného nábytku z tvrdého dreva by mala byť ošetrená olejom, aby sa predĺžila jeho životnosť. Pravidelne, vždy po niekoľkých mesiacoch, môžete pokračovať v aplikácii teakového oleja, to pomôže zachovať pôvodné zafarbenie. Ak jste si vybrali set záhradného nábytku z tvrdého dreva, nie je nutná takmer žiadna údržba. Každý rok ale môžete životnosť vášho nábytku predĺžiť, ak ho jemne vyšúchate mäkkou kefkou a mydlovou vodou. Po vydrhnutí ho nechajte dobre vyschnúť a potom ešte ošetrite prípravkom na ochranu dreva.

zahradni-nabytek

Mäkké drevo

Nábytok z mäkkého dreva môžete tiež ponechať vonku, aj vo vlhkom a chladnom počasí. To všetko ale pod podmienkou, že bol ošetrený tlakovou impregnáciou, ktorá ho chrání pred hnilobou a zároveň mu dodává odolnosť voči poveternostným vplyvom. Každý záhradný nábytok z mäkkého dreva by ste mali ošetriť moridlom na vodnej báze aspoň raz ročne, aby ste ho udržali v bezchybnom stave. A tiež ho každý rok poumývajte mydlovou vodou.

Ratanový nábytok

Ratanový nábytok pôsobí na záhrade veľmi atraktívne a je zároveň aj odolný a ľahký. To však platí iba pre moderný ratanový nábytok, napríklad pre záhradné ratanové kreslo, vyrobené zo syntetických materiálov, ktoré zvyšují jeho odolnosť. Prírodný ratan, ktorý nebol ošetrený, môže vysychať, alebo naopak navlhnúť a následne začať aj hniť. Odporúčame každú nohu podložiť malou čalúnenou zarážkou, aby sa zabránilo akémukoľvek prasknutiu, odštipnutiu, či inému poškodeniu. Väčšina ratanového záhradného nábytku je dnes už vyrobená z ratanu, odolného voči poveternostným vplyvom a môže sa pochváliť aj rámami, odolnými voči korózii, takže ho môžete nechať vonku po celý rok. Na  zaistenie dlhej životnosti ale aj tak odporúčame nábytok raz za týždeň očistiť mokrou handričkou a raz ročne dôkladne ošetriť lakom pomocou štetca.

Kovový a hliníkový nábytok

Niektoré druhy kovového záhradného nábytku sú ošetrené nástrekom práškovej farby, ktorý síce zaisťuje jeho trvanlivosť, ale nezaručuje, že časom nedôjde ku korózii. Občasná malá prehánka by nemala uškodiť, ale nábytok by mal byť chránený pred akoukoľvek nepriazňou počasia. Je preto potrebné na zimu schovať nábytok dovnútra. Veď napríklad také oľúbené závesné kreslá na záhradu vďaka svojmu dizajnu narobia parádu nielen v exteriéri, ale aj v interiéri.

houpaci-kreslo

Kov je potrebné pravidelne čistiť. Ale už aj obyčajné obtretie handričkou s teplou vodou po použití môže mať z dlhodobého hľadiska zásadný vplyv na povrchovú úpravu. Preto sa vždy po údržbe uistite, že nábytok bol osušený, aby ste minimalizovali riziko poškodenia vodou. Ak sa vám nepodarilo včas zachytiť začínajúcu hrdzu, použite základný náter proti hrdzi, ktorý ju zastaví a zamedzí jej ďalšiemu šíreniu. Po zaschnutí základného náteru môžete "postihnuté miesto" znova natrieť. 

Poťahy na nábytok

Bez ohľadu na materiál sú poťahy na nábytok ideálnym chráničom nábytku mimo sezóny, alebo počas nepriaznivého počasia. Nielenže tieto  poťahy spoľahlivo ochránia váš nábytok pred nepriaznivými vplyvmi počasia, ale zabránia aj prístupu škodcov. Odporúčame ich používať predovšetkým na jeseň a v zime, alebo ak očakávate naozaj silný dážď

Záhrada a zdravie

Pamätajte aj na to, že záhrada je miestom, ktoré prináša mnoho benefitov z hľadiska zdravia. Veď už len to, že sedíte na čerstvom vzduchu, je výborné pre vaše telo, aj pre celý organizmus. V nasledujúcej infografike si môžete prezrieť niekoľko výhod, ktoré pobyt na záhrade prináša.

Tovar bol pridaný do obľúbených.

Tovar bol odobraný z obľúbených.