Tipy, ako zazimovať záhradný nábytok
Radka Kelichová 13. 10. 2023
Zazimovať záhradný nábytok: áno,či nie? Rozhodne áno! Predĺžite tým životnosť svojho vonkajšieho posedenia a tým si ho užijete o niekoľko sezón navyše. Prečo chrániť záhradný nábytok a ako ho správne zazimovať, aby byl na jar opäť ako nový? Náš tím z Primakresla.sk si pre vás pripravil jednoduchého sprievodcu.
Prečo chrániť vonkajší nábytok ?
Kladiete si otázku, prečo chrániť v zime záhradný nábytok, veď by mal odolávať vonkajším živlom ? Máme na to odpověď: nechránený nábytok vydrží len dve až tri zimy. Jeho uskladnením predĺžite jeho životnosť o niekoľko rokov – vydrží až trikrát dlhšiu dobu. Chráňte svoj nábytok v daždivom, aj v zimnom období a zabráňte jeho poškodeniu. Zrážky sú na Slovensku predovšetkým v jesennom čase, ale aj v zimnom období bežným javom. A ako môžete vidieť na grafe nižšie, predošlé roky boli na zrážky dosť bohaté. Je to síce graf Českej republiky, ale počasie je so Slovenskom takmer totožné. Takže s uprataním záhradného nábytku po ukončení sezóny by ste určite nemali otáľať.
Zo všetkého najskôr si zistite, z akého materiálu je váš záhradný nábytok vyrobený a podľa toho ho uskladnite. Najčastejšie sa vyrába z:
- dreva
- ratanu
- plastu
- hliníka
- tepaného železa
- prírodného kameňa
- textilu
Záhradný nábytok z prírodného a umelého ratanu: ako sa oňho starať ?
Slováci si obľúbili ratanový nábytok. Pomaly na každej záhrade uvidíte záhradný ratanový stôl, ktorý sa vojde aj na balkóny, alebo terasy. Ratanový nábytok je nielen ľahký, ale hlavne krásny. Ale ako teda chrániť stôl a záhradné ratanové stoličky?
- Záhradný nábytok z umelého ratanu: nábytok najskôr osprchujte hadicou. Zvyšky nečistôt vyčistite vlažnou mydlovou vodou. Potom nábytok vyutierajte vlhkou handrou. Počkajte, kým nábytok vyschne, potom cez neho prehoďte plachtu z polyesteru s vodoodpudivou PVC vrstvou. Nábytok uskladnite na suchom mieste.
- Záhradný nábytok z prírodného ratanu: pred zazimovaním skontrolujte ratanové prúty a výplet, vlhkou handrou vytrite nečistoty. Ak nájdete olupujúce sa miesta, prelakujte ich. Suchý nábytok skladujte v priedušných obaloch na suchom a tmavom mieste.
Záhradný drevený nábytok chráňte proti nadmernej vlhkosti
Vonkajší drevený nábytok má povrchovú úpravu, ktorá ho chráni pred vlhkosťou. Ale aj napriek tomu by ste ani takto ošetrené drevo nemali nechávať vo vlhkom prostredí. Ak ponecháte drevený nábytok cez zimu vonku, opadá z neho ochranný lak a skráti sa tým jeho životnosť.
- Drevený záhradný nábytok vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Pred zazimovaním ho dôkladne očistite mäkkou kefkou a mydlovou vodou.
- Nábytok nechajte dobre vyschnúť, drobné poškodenia obrúste jemným šmirgľovým papierom. Nakoniec natrite nábytok olejom, a to vo dvoch vrstvách. Tretí náter urobte na jar, skôr, než nábytok postavíte na záhradu.
- Nezabudnite ani na kovové spoje. Uvoľnite ich, natrite a po zaschnutí znova namontujte.
Ostatný záhradný nábytok uschovajte do ochranných obalov
Záhradný nábytok z ostatných materiálov sa udržiava jednoducho. Nábytok z kovu, hliníka, alebo plastu stačí očistiť pred zimou čistiacim prostriedkom bez abrazívnych častíc. Skladujte ho v suchej a vetranej miestnosti.
Stane sa, že sa vám nejaký nábytok nevojde ani do pivnice, ani do garáže. Čo s tým ? Nábytok väčších rozmerov, napríklad záhradné dvojkreslá a zostavy, uschovajte v obaloch na nábytok a uložte v zastrešenej časti domu, hoci aj pod jednoduchou strechou. Zazimujte aj polohovateľné záhradné ležadlá, abyste na nich mohli aj v budúcom roku relaxovať.
Starostlivosť o záhradný nábytok se vám vráti. Vďaka každoročnej údržbe a zazimovaniu bude nábytok vyzerať stále ako nový. A vy tak ušetríte peniaze za jeho výmenu.